انتخاب کتاب

چند پیشنهاد برای انتخاب کتاب (قسمت اول)

نوجوانان بخوانند:

این روزها اغلب ما خواندن مطلب در فضای مجازی را تجربه می کنیم، اما همچنان کتاب از جایگاه خاصی برخوردار است؛ در حالی که نوجوانان هم به سرعت از مطالعه کتا ب های کاغذی فاصله می گیرند و با گذراندن ساعت های طولانی در فضای مجازی، خود را از لذت و سود مطالعه کتاب محروم می کنند. برای آن دسته از دوستان به ویژه نوجوانان عزیز و اهل دانش و فرهنگ چند پیشنهاد ساده و کاربردی برای انتخاب بهتر کتاب داریم. بخصوص که چند روز بیشتر تا نمایشگاه کتاب نمانده است. پس اگر می خواهید به نمایشگاه  کتاب یا حتی کتاب فروشی محله سر بزنید، مطلب زیر را از دست ندهید:

  • پیش از هر موردی، به علاقه و سلیقه خود احترام بگذارید. حوزه های مورد علاقه خود را مشخص کنید. مثلا اینکه؛ آیا از مطالعه کتاب های علمی لذت می برید؟ آیا خواندن رمان حس خوبی در شما ایجاد می کند؟ اگر کتابی را درست انتخاب کنید و آن را دوست داشته باشید، بی شک یکی از دوستانتان خواهد بود.
  • سپس از فرد آگاهی (مثل مشاور مدرسه، والدین و حتی یک دوست کتابخوان) در مورد علاقه خود صحبت کنید تا در این مورد شما را راهنمایی کند و نکات مثبت یا حتی منفی انتخاب شما را یادآور شود.
  • این جمله که هر کتابی ارزش یک بار خواندن را دارد، در واقعیت درست نیست، پس حواستان باشد هرگز این جمله را معیار انتخاب خود قرار ندهید.
  • اگر برای مطالعه زمان زیادی ندارید یا اصلا حوصله خواندن کتاب های طولانی را ندارید، با کتاب های کوچک تر و کم حجم تر شروع کنید تا کم کم به مطالعه عادت کنید و از سود آن بهره مند شوید.
  • دقت کنید ظاهر و نام هیجان انگیز و گاه فریبنده کتاب لزوما نشانه مفید و با ارزش بودن محتوای کتاب نیست زیرا کتاب وسیله تزیینی نیست.
  • برای خرید کتاب های چند جلدی که ممکن است قیمت بالایی داشته باشند، می توانید با دوستانتان که تمایل به خرید آن دارند، به صورت مشترک کتاب ها را خریداری و در حقیقت صاحب کتابخانه کوچک و دوستانه ای شوید.

 

  تحریریه شهر نوجوان

 

One comment

Comments are closed.