انتخاب کتاب

چند پیشنهاد برای انتخاب کتاب (قسمت پایانی)

نوجوانان بخوانند:

در این قسمت چند نکته دیگر در مورد انتخاب بهتر و مناسب تر کتاب به شما دوستان عزیز به ویژه نوجوانان اهل کتاب تقدیم می شود. این نکات به نظر ساده می آید اما با توجه به آن هابه نتیجه بهتری می رسیم و یک کتابخوان حرفه ای می شویم.

  • بی هدف و بدون برنامه کتاب نخرید، چه برای کتابخانه شخصی تان و چه به منظور هدیه داددن به یک دوست. به این منظور می توانید به سایت های معرفی کتاب یا حتی به صورت مستقیم به سایت انتشارات گوناگون مراجعه کنید. در بسیاری از این سایت ها کتاب ها بر اساس گروه سنی و موضوعی دسته بندی و معرفی شده اند.
  • اگر قصد دارید کتابخوان حرفه ای شوید و پس از چند سال در حیطه موضوع خاصی اطلاعات مفید و درخوری داشته باشید، باز هم بی هدف و پراکنده کتاب نخرید. به این منظور سعی کنید موضوع خاصی را انتخاب کرده و در همان حوزه کتاب بخرید. البته توجه داشته باشید که هر موضوع، طیف وسیعی را شامل می شود که به مرور درمی یابید چه کتابی به حیطه مورد نظر شما مرتبط است. برای مثال در موضوع تاریخ آثار بسیاری در این مجموعه چاپ شده است که می توان به تاریخ ادبیات ایران، تاریخ ادبیات جهان، تاریخ سیاسی، تاریخ اجتماعی و … اشاره کرد. به این ترتیب و با تمرکز بر موضوعی خاص پس از چند سال صاحب دانش و کتابخانه تخصصی خواهید شد.
  • توجه داشته باشید کتاب هایی مشابه و تکرار هم نخرید. برخی کتاب ها نسبت به نمونه قبلی مطلب بیشتری ندارند و صرفا عنوان و طرح جلد متفاوت آنها گاه شما را به اشتباه می اندازد و در عمل صاحب کتاب جدیدی نمی شوید. پس حواستان باشد بابت کتاب تکراری هزینه نکنید.
  • اگر به رشته تحصیلی خود علاقه دارید و رشته دانشگاهی خود را هم انتخاب کرده اید، بهتر است در حول و حوش همان کتاب بخرید و بخوانید تا آمادگی ذهنی و اطلاعات مناسبی برای آینده تحصیلی و کاری داشته باشید.
  • هر از چندگاهی در فضای مجازی به ویژه سایت های مرتبط با کتاب و انتشارات جستجو کنید تا فهرستی از جدیدترین کتاب های حوزه مورد نظرتان را در اختیار داشته باشید و به اصطلاح به روز خرید کنید.
  • و در پایان، به تخفیف ها و شرایط ویژه خرید که به مناسبت های گوناگون از سوی مراکز چاپ و فروش کتاب اعلام می شود، حواستان باشد تا توان خرید شما بالاتر برود و به سبد خرید فرهنگی شما افزوده شود.

 

تحریریه شهر نوجوان