چگونه در اینترنت جستجو کنیم؟

امروزه بسیاری از کارهای روزانه ما از جمله مسائل درسی، بازی، ورزش و ارتباط با دیگران در اینترنت و فضای مجازی انجام می شود.

یکی از سوال هایی که همیشه هنگام کار با اینترنت پیش می آید، این است که “از کجا شروع کنم؟”

پاسخ به همین سوال ساده برای بسیاری از ما سخت است چرا که نمی دانیم باید از کجا شروع کنیم و تا کجا پیش برویم.

بسیار اتفاق می افتد که معلم ها از ما می خواهند در اینترنت پژوهش با موضوعات گوناگون درسی را انجام دهیم یا اینکه از دوستان خود اسم یک بازی جذاب را می شنویم و می خواهیم در اینترنت به دنبال آن بگردیم، حتی گاه پیش می آید درباره موضوع مورد علاقه خود مثلا موسیقی یا ورزش و … در اینترنت گردش کنیم ولی اینکه از چه ابزاری استفاده کنیم، گاه به یک مسئله جدی تبدیل می شود.

در اینجا به چند گام مهم برای یک جستجوی آسان و لذت بخش اشاره می کنیم:

  1. مرورگر مناسب را انتخاب کنید: در حال حاضر مرورگرهای مختلفی برای گشت زنی در اینترنت وجود دارد. مرورگرهای chrome، Firefox ، Internet Explorer و Opera از مرورگرهای رایج و معتبر اینترنتی هستند که از نظر امکانات و سرعت چنان تفاوتی باا یکدیگر نداشته و تقریبا قابلیت های مشابهی را به کاربر ارائه می دهند. اما نکته مهم به روز بودن این مرورگرهاست.
  2. از یک موتور جستجوی معتبر و مناسب استفاده کنید: شاید فقط اسم گوگل و یاهو را شنیده باشید اما موتورهای جستجو که عملیات جستجو را در اینترنت انجام می دهند، بسیار متنوعند. Google، Bing، Yahoo، Ask، AOL و duckduckgo از جملهه موتورهای جستجو هستند. موتورهای جستجوی ایرانی مانند یوز و پارسی جو نیز برای کاربران اینترنتی ایرانی طراحی و قابل بهره برداری است.
  3. کلمه یا عبارت مناسب برای جستجو انتخاب کنید: در گذشته جستجو بسیار مشکل بود چرا که آنچه در ذهن مان بود را نمی توانستیم به موتورهای جستجو بفهمانیم. اما امروزه موتورهای جستجوی معروف هوشمندتر از قبل شده اند و فقط کافی استت یک کلمه را در محل جستجو بنویسیم تا خود موتور جستجو کلمات پرکاربرد را برای ما فهرست کرده و ما را به سوی نتایج بهتر هدایت کند. البته خودمان هم باید حواسمان جمع باشد تا اگر به نتیجه دلخواه نرسیدیم، کلمه یا عبارت جستجو را تغییر دهیم و از کلمات مشابه یا هم معنی برای جستجو استفاده کنیم.
  4. به سایت های تبلیغاتی توجه نکنید: در برخی موارد نتایج جستجو متاسفانه به سایت های تبلیغاتی منتهی می شود. باید حواسمان جمع باشد که گول سایت های تبلیغاتی را نخوریم و بهتر است به آدرس سایت و همان یک خط مطلب که در نتیجهه جستجو می آید، توجه کنیم.
  5. به نتایج صفحات ابتدایی بیشتر توجه کنید: صفحه های ابتدایی نسبت به صفحه های پایانی از نتایج جستجو، حاوی مطالب مرتبط ‌تر با موضوع است.
  6. جستجو در اینترنت یک هنر است: جستجو در اینترنت و یافتن مطالب درست و دلخواه با تکرار و تجربه به دست می آید و با گشت زنی درست در اینترنت و شناخت سایت های جستجو و آشنایی با بسیاری از سایت ها، یاد می گیریم که چگونه از عباراتت درست در جستجوها استفاده کنیم و با صرف کمترین زمان به بهترین نتیجه برسیم.
  7. به همه مطالب منتشر شده در اینترنت اعتماد نکنید: سایت های بسیاری در اینترنت وجود دارد که دارای اطلاعات نادرست، غلط، گمراه کننده و حتی جعلی است. باید همواره به مرجع و سایتی که مطالب را منتشر کرده و صحت اطلاعات آن توجه کنیم.

مهندس رشید