درس عربی

چگونه عربی بخوانیم؟

درس عربی برای اغلب دانش آموزان دشوار است. واقعیت این است که یاد گرفتن عربی هم مانند دیگر درس ها شیوه خاص خود را دارد. تنها کافی است بدانیم که چگونه این درس را بخوانیم و چقدر برای آن زمان صرف کنیم. نکته بسیار مهم در مورد یادگیری عربی این است که مباحث آن کاملا وابسته به هم و مانند حلقه های زنجیر به هم متصل هستند و برای مثال اگر یکی از درس ها را (به ویژه درس های پایه ای) به خوبی یاد نگیریم، در روند یادگیری دچار مشکل می شویم. قصد داریم در ادامه چند نکته کلی در آموختن عربی را یادآوری کنیم. در قسمت های آینده نیز به مباحث مهم و پایه ای عربی خواهیم پرداخت.

۱ـ مباحث پایه ای و ابتدایی عربی مانند شناخت انواع کلمه و صرف فعل را بسیار جدی بگیرید. درست مثل اینکه کسی بدون آموختن الفبای فارسی بخواهد دستور زبان فارسی را یاد بگیرد، بدیهی است که چنین چیزی امکان ندارد.

۲ـ در کلاس به دقت به توضیحات معلم گوش کنید اما این مدت برای آموختن اصلا کافی نیست و باید پس از درس هر جلسه، ترجیحا همان روز به مرور مباحث مطرح شده در کلاس بپردازید.

۳ـ تا زمانی که مباحث یک درس را به صورت کامل یاد نگرفته اید، پیش از مطالعه درس جدید دست کم چند دقیقه ای را صرف دوره درس های قبلی کنید، این مرور زمان زیادی از شما نمی گیرد و در عین حال بازده خوبی دارد.

۴ـ لغات عربی را به صورت مجزا و خارج از متن حفظ نکنید، این روش شاید در کوتاه مدت جواب دهد اما به زودی فراموش می شود پس لغت ها را ابتدا در متن بخوانید و تنها برای دوره، خارج از متن آنها را مطالعه کنید.

۵ـ هرازچندگاهی سراغ تمرین ها بروید و با تمرین های دوره ای آنچه را آموخته اید در ذهن خود ثابت کنید.

۶ـ قواعد عربی بر خلاف تصور برخی تنها با حفظ کردن کارساز نیست بلکه  ابتدا باید مفهوم و کاربرد هر قاعده را کاملا درک کنید و در مرحله بعد آن را به خاطر بسپارید.

۷ـ خواندن متن های عربی خارج از کتاب در یادگیری بهتر این زبان نقش بسیاری دارد. در ابتدا می توانید متن ها و داستان های کوتاه و ساده عربی را بخوانید و در مراحل پیشرفته تر خواندن قرآن و نهج البلاغه نیز بسیار کارساز است.

 باران امیرخانی