شبکه اجتماعی - شهر نوجوان

کاربران شبکه های اجتماعی بخوانند

مدیریت کنید!
پایان سال تحصیلی یعنی آغاز اوقات فراغت، یعنی حضور بیشتر نوجوانان عزیز در شبکه های اجتماعی گوناگون و همه اینها یعنی: باید هوشیار باشیم و با حواس جمع به دنیای مجازی وارد شویم. این ما هستیم که باید فضای مجازی را مدیریت کنیم و تحت اختیار خود درآوریم؛ مشکل از آنجا آغاز می شود که فضای مجازی و به ویژه شبکه های اجتماعی تمام لحظات و برنامه های ما را مدیریت می کنند!!! وگرنه هیچ کدام از کارشناسان و حتی والدین آگاه با استفاده از این شبکه ها مخالف نیستند بلکه با چگونگی و در حقیقت استفاده نابجا به شدت مخالفت می کنند.
همه ما نام «پلیس فتا» را شنیده ایم. فتا در واقع اختصار عبارت «فضای تولید و تبادل اطلاعات» است. هشدارهای پلیس فتا درباره جرایم دنیای مجازی و خطراتی که در شبکه های اجتماعی لحظه به لحظه در کمین هستند را باید جدی گرفت.
اصطلاح مدیریت زمان نیز به گوش همه ما آشناست. این بار بیایید کمی به آن فکر کنیم! زمان می گذرد و گذر آن خارج از اراده ماست اما چگونه گذراندن آن اگر نگوییم صددرصد اما تا اندازه زیادی در اختیار خودمان است پس با زیاده روی و اعتیاد به حضور در شبکه مجازی زمان خود را هدر ندهیم و نسوزانیم. به این منظور در طول روز زمان مشخص و محدودی را به استفاده از شبکه های اجتماعی اختصاص دهیم، شاید در ابتدا سخت باشد اما با تمرین این ما هستیم که مدیریت می کنیم نه اینکه از سوی شبکه های اجتماعی مدیریت شویم.
یک شیوه مدیریتی دیگرِ حضور در این شبکه ها، این است که همیشه مطالب دیگران را کپی نکنیم و بدون فکر برای دیگران نفرستیم، بسیاری از کاربران این دست مطالب را نخوانده، پاک می کنند! بهتر است اهل مطالعه هم باشیم و گاهی که مطلب جالبی را خواندیم (در کتاب یا روزنامه یا حتی سایت های معتبر) آن را به اشتراک بگذاریم در این صورت سواد خود و دوستانمان را بالا می بریم.
لزومی ندارد و قرار نیست که عضو گروه های بسیاری باشیم، این به معنی ارتباطات قوی نیست بلکه نشان دهنده ضعف در ارتباطات دنیای واقعی و نوعی سردرگمی و بلاتکلیفی است که در بلندمدت چون چیزی عایدمان نخواهد شد، دلزده نیز خواهیم شد به بهای از دست دادن زمان! پس با عضویت در چند و حتی یک گروه محدود که بهتر است وابسته به سازمان یا انجمن های معتبر باشد، در ازای صرف زمان به اطلاعات و آگاهی خود بیفزاییم، ضمن اینکه حضور در این گروه ها کم خطرتر و یا بی خطر است.
راستی حواسمان باشد نشستن های طولانی باعث اضافه وزن و چاقی و نداشتن تناسب اندام می شود!

باران امیرخانی