کارگاه نویسندگی؛ گام چهارم

قسمت قبل:کارگاه نویسندگی؛ گام سوم: ویرایش نوشته ها

در گام های پیش یاد گرفتیم و تمرین کردیم که چگونه بنویسیم و در گام سوم شیوه ویرایش ساده نوشته های خود را نیز تا حدودی آموختیم. در این گام قصد داریم نکاتی را درباره دایره واژگانی یادآوری کنیم. دایره واژگانی یعنی ذخیره واژگانی که هر کس در ذهن دارد و در هنگام نوشتار و حتی گفتار آنها را به کار می گیرد، بنابراین بخش مهمی از مهارت نوشتن و صحبت کردن هر کس به وسعت دایره واژگانی وی برمی گردد و بدیهی است که دایره واژگانی وسیع به انتقال درست و روان مفهوم و عقیده و تفکر بسیار کمک می کند.

ذهن یک صندوقچه با گنجایش محدود نیست، پس می توانیم بی نهایت واژه به آن بسپاریم و به موقع از آنها استفاده کنیم.

   چند منبع مطالعاتی برای وسعت بخشیدن به دایره واژگانی

۱ـ اولین منبع مطالعاتی کتاب هایی است که در دسترس ماست. مانند: داستان، شعر و حتی کتاب های کمک درسی زیرا این منبع به بهبود وضعیت درسی مان هم کمک می کند.

۲ـ روزنامه و نشریه های در دسترس از دیگر منابع مطالعاتی مفید در این زمینه است. در این مورد علاوه بر موضوعات مورد علاقه، بهتر است سراغ سوژه های گوناگون برویم.

۳ـ گاهی می توانیم با جستجو در اینترنت، از مقاله های مفید آن استفاده کنیم. مزیت این منبع، ارزان و در دسترس بودن است.

۴ـ از ارزش و تأثیر فرهنگ لغت ها و دایره المعارف ها نباید غافل شویم. اگر نسخه کاغذی این کتاب ها در دسترس نیست می توانیم از نسخه های موجود در سایت ها استفاده کنیم. هر زمانی که واژه ای را خواندیم یا شنیدیم و معنی آن را نمی دانیم یا حتی شک داریم، بهتر است به فرهنگ لغت یا دایره المعارف ها مراجعه کنیم، این جستجو از تأثیرگذارترین موارد در وسعت بخشیدن به دایره واژگانی است.

نکته: یکی از دلایل مهمی که باعث شده تا برخی از افراد نسل های گذشته با وجود نداشتن تحصیلات کلاسیک و دانشگاهی، خوب حرف بزنند و خوب بنویسند، مطالعه است؛ تنها تحصیل کافی نیست پس مطالعه را فراموش نکنیم.

سارا سعیدی