کارگاه نویسندگی (چند گام تا مهارت نوشتن)

     قرار نیست همه ما نویسنده شویم و رمان و داستان بنویسیم، اما همه ما در مواقعی به نوشتن نیاز پیدا می کنیم. برای مثال زمانی که انشا به ما تکلیف می شود یا هنگامی که در مدرسه یا دانشگاه می خواهیم پژوهشی را به صورت یک دستنوشته یا مقاله ارائه دهیم؛ در این مواقع اگر دست کم اصول اولیه نوشتن را نیاموخته باشیم، با وجود برخورداری از دانش از نوشتن عاجز خواهیم بود. برای برداشتن گام های اساسی، عملی و در عین حال ساده مطالعه این مقاله و قسمت های آینده آن را به شما توصیه می کنم. کافی است تمرین های ساده و جذاب پیشنهادی این مجموعه مقالات را به مرور انجام دهید و پس از چند ماه متوجه تغییر پیشرفت خود باشید.

     گام اول: سوژه یابی یا همان شکار سوژه

در فرهنگ معین در تعریف سوژه آمده: «آنچه که درباره آن بحث یا آزمایش کنند. موضوع». در یک تعریف ساده دیگر می توان گفت، سوژه آن چیزی است که توجه را به خود جلب می کند. در سوژه یابی باید حواسمان باشد:

الف ـ هرگز تصور نکنیم تنها حوادث خاصی مثل جنگ می تواند سوژه باشد. بهتر است محدوده نسازیم و همه دنیا را با دقت نگاه کنیم حتی حرکت ظاهرا عادی یک مورچه را که در اصل بسیار شگفت انگیز است.

ب ـ به منظور پرورش ذهن و خلاقیت در ابتدا به نظر دیگران توجه نکنیم و همه چیز را از دریچه چشم و دل خودمان نگاه کنیم زیرا حس هریک از ما منحصر به خودمان است و نباید تکرار دیگران باشیم.

ج ـ  حواس پنجگانه خود را پرورش دهیم و به تصاویر، صداها و خلاصه هرآنچه با حواس درک می کنیم بیش از گذشته دقت کنیم.

د ـ هیچ کس نمی تواند سوژه دیگری را بدزدد زیرا این ما هستیم که با پرورش یک پدیده آن  را تبدیل به سوژه می کنیم و کس دیگری نمی تواند به آنچه ما می خواهیم برسد.

ه ـ تعداد سوژه ها بی نهایت است و هر لحظه شوژه های جدید به وجود می آیند بنابراین هرگز نباید نگران نیافتن آنها باشیم.

ی ـ همیشه یک قلم و دفترچه یادداشت کوچک همراه خود داشته باشیم تا به محض اینکه سوژه ای به ذهن مان رسید آن را یادداشت کنیم زیرا گاهی پیش می آید که سراغ کاری می رویم و سوژه را کاملا فراموش می کنیم. به این ترتیب پس از مدتی فهرستی از سوژه ها خواهیم داشت که می توانیم از بین آنها انتخاب کنیم.

تمرین: اگر واقعا دوست دارید دست به قلم شوید و از همین لحظه سوژه ها را شکار و یادداشت کنید، تنها به یک قلم و کاغذ و حواس جمع نیاز دارید.

 

نویسنده: سارا سعیدی