تراپیست 1

کشف حیرت انگیز ناسا: هفت سیاره شبیه زمین در فاصله ۴۰ سال نوری از زمین

ستاره شناسان موفق شدند مجموعه ای شامل هفت سیاره که تقریبا هم اندازه زمین هستند را کشف کنند که در مدار یک ستاره کوچک به نام “تراپیست یک” در کهکشان راه شیری قرار گرفته اند. تحقیقات نشان می دهد که سه سیاره میانی “قابل زندگی” به نظر می رسند.

تراپیست 1

توماس زوربوچن، مدیر تحقیقاتی ناسا در این پروژه، می گوید: “از این میان سه سیاره سبز رنگ، در منطقه قابل سکونت هستند و به نظر می رسد در سطح آنها آب وجود دارد؛ در حقیقت در شرایط جوی مناسب، در سطح هر یک از این سیاره ها امکان دارد آب وجود داشته باشد.”

تراپیست 1

این هفت سیاره (سامانه Trappist) توسط تلسکوپی به همین نام در شیلی شناسایی شده است که نتایج اولیه تحقیقات آن سال گذشته منتشر شد. سپس به کمک دیگر تلسکوپ های زمینی از جمله «تلسکوپ بسیار بزرگ» رصدخانه جنوب اروپا و تلسکوپ فضایی «اسپیتزر»، وجود این هفت سیاره تأیید شد.

میشل گیون، ستاره شناس از دانشگاه لیژ بلژیک که سرپرست نویسندگان این مقاله در مجله نیچر است و برای اولین بار خبر کشف این سیاره‌ها را داده نیز گفت: “ما با استفاده از اسپیتزر اندازه گیری های بسیار دقیقی انجام دادیم؛ اندازه گیری های اولیه از وجود توده هایی در شش سیاره حکایت دارد و اندازه های یکی از این سیاره ها نشان می دهد ترکیبی غنی و قابل توجه از آب در آن وجود دارد که این بسیار هیجان انگیز است زیرا این یکی از همان سیاره های قابل زندگی است.”

ستاره “تراپیست یک” به نسبت خورشید کوچکتر است.

تراپیست 1

همچنین این منظومه کوچک در فاصله ۴۰ سال نوری از زمین واقع شده است.

 

منابع:

http://www.space.com/35784-trappist-1-earth-size-exoplanets-pictures-gallery.html

https://digiato.com

http://fa.euronews.com/2017/02/22/newly-discovered-earth-sized-exoplanets-could-host-life

https://ir.sputniknews.com/world/201702232251617/

https://www.theguardian.com/science/2017/feb/22/thrilling-discovery-of-seven-earth-sized-planets-discovered-orbiting-trappist-1-star

 

مهندس رشید