کنکور ـ شهر نوجوان

کنکوری ها بخوانند

چند توصیه مهم در انتخاب رشته
انتخاب رشته دانشگاهی یکی از مهمترین انتخاب های هر فرد به شمار می آید که اغلب در پایان دوره نوجوانی اتفاق می افتد و به دلیل کم تجربه بودن امکان اشتباه در آن وجود دارد. هر چند این روزها برخی موسسات و افراد سودجو برای کسب درآمد این موضوع را تبدیل به غولی کرده و ادعا می کنند که تنها آنها با دریافت هزینه های گاه هنگفت می توانند این غول را شکست دهند. اهمیت این موضوع از آنجاست که در آینده شغلی و اجتماعی تاثیر مستقیم دارد پس باید با دقت و آگاهی و به دور از احساس زودگذر، انتخاب رشته کرد.

کنکور ـ شهر نوجوان
کنکورـ شهر نوجوان

در ادامه چند نکته ساده و کاربردی که اغلب مورد بی توجهی قرار می گیرد، به دوستان داوطلب یادآوری می شود:
۱ـ در ابتدا سعی کنید با مشاوران مدرسه یا موسسات معتبر در این مورد مشورت کنید.
۲ـ پیش از هر اقدامی حتما دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش را خط به خط و کلمه به کلمه مطالعه کنید و اگر از موردی سردرنیاوردید از آن نگذرید بلکه زیر آن خط بکشید و از مشاور یا فرد آگاه و باتجربه در این حوزه سوال کنید، خلاصه باید نکته مبهمی به جا نماند.
۳ـ تحت تاثیر اخبار و تبلیغات دنیای مجازی انتخاب رشته نکنید مثلا اگر عضو یک گروه یا کانال مجازی هستید، دقت کنید که اطلاعات و اخبار این گروه ها لزوما و همیشه واقعی و علمی نیست، مثلا اینکه فلان رشته بازار کار خوبی دارد و …، ممکن است فقط تجربه یک شخص خاص باشد و در مورد دیگران صدق نکند.
۴ـ هرگز با هدف رقابت با شخص خاصی یا تحت تاثیر دوست و آشنا انتخاب رشته نکنید زیرا روزی می رسد که این احساس زودگذر را فراموش می کنید اما رشته تحصیلی شما همراه همیشگی شما خواهد بود.
۵ـ به پیروی از دوست و همکلاسی و بدون توجه به استعداد و علاقه خود انتخاب رشته کردن نهایتا به ضرر شما خواهد بود، توجه داشته باشید که دوستان قرار نیست تمام لحظه های زندگی در کنار هم باشند پس مراقب آینده خود باشید.
۶ـ اگر اولیای مدرسه یا والدین عزیزتان به اجبار شما را وادار به انتخاب رشته ای می کنند که هیچ علاقه و استعدادی در زمینه آن ندارید، رودربایستی را کنار بگذارید و با احترام نظر خود را اعلام کنید، چه بسا آنها تصور می کنند که شما به رشته مورد نظرشان علاقه مندید یا خودتان قدرت و آگاهی انتخاب ندارید.
۷ـ هرگز رشته ای را صرفا به این دلیل که داوطلب و طرفدار بیشتری دارد، انتخاب نکرده بلکه به توانایی، استعداد و شرایط خود توجه کنید تا در آینده پشیمان نشوید و کار به انصراف و آزمون مجدد کشیده نشود.
۸ـ از زمان اعلام نتیجه و روز اول دسترسی به دفترچه انتخاب رشته، بررسی و مشورت را آغاز کرده و این کار را به روز آخر و ساعت های پایانی مهلت انتخاب رشته موکول نکنید.
۹ـ پس از مشورت و بررسی و توجه بسیار به استعداد و علاقه و توانمندی در رشته ای، خودتان تصمیم نهایی را بگیرید.