دکتر ساسان بهنامی

گفت و گو با دکتر ساسان بهنامی ـ (بخش اول)

ماهی قرمز و سمندر لرستان، پای سفره هفت سین

دکتر ساسان بهنامی

 

«ساسان بهنامی متولد ۱۳۶۵ در شهرستان بروجرد و دانش آموخته رشته دامپزشکی در مقطع دکترای حرفه ای دانشگاه آزاد تبریز است. از فعالیت های علمی او می توان به عضویت در هیئت مدیره انجمن علمی دانشگاه محل تحصیل، سردبیری نشریه “دانش دامپزشکی” و برگزاری ششمین کنگره علوم بالینی با همکاری دوستانش اشاره کرد. این دامپزشک جوان و فعال کشورمان، تجربه ساخت ابزار و تجهیزات دامپزشکی را هم دارد و در حال حاضر در مقطع داخلی دام های بزرگ مشغول تحصیل است.»

 

 شهر نوجوان ـ همان طور که می دانید ماهی قرمز مهمان قدیمی سفره هفت سین است. اما به تازگی عده ای تصمیم گرفته اند لحظه تحویل سال، سمندر لرستان کنارشان باشد! به نظر شما اصلا درست است که حیوانات سر سفره هفت سین باشند؟ با توجه به هشدار کارشناسان درباره سمندر، وظیفه ما چیست؟

دکتر ساسان بهنامی ـ آیین مربوط به سال نو در کشور ما برای مردم بسیار با اهمیت و محترم است و همه ما دوست داریم برای استقبال از سال نو به شکلی خاص و باشکوه این لحظات را سپری کنیم که چیدن سفره هفت سین آن هم با نظم و سلیقه خاص ما ایرانی ها و فارسی زبانان گواه این علاقه و ارزش است. اگر به فلسفه هر یک از اقلام سفره هفت سین کمی دقیق تر شویم، متوجه می شویم که هدف خاصی از هر کدام وجود دارد، سفره ای که برکت یک سال پیش روی را به شکل نمادین برایمان آرزو دارد. شاید برخی از مردم ما و به ویژه نوجوانان عزیز، ندانند که ماهی قرمز و سمندر در زمان تحویل سال، گرچه حس خوبی از زیبایی و حیات را برای برخی از افراد رقم می زند ولی در طول تاریخ باستانی این آیین کهن، جزو اقلام هفت سین نبوده است.

ماهی قرمز

ماهی قرمز یا همان کپور ماهی چینی که تقریبا یک ماه مانده به شب عید در میادین و کوچه و بازار به فروش می رسد، ماهی آب های آزاد نیست و زیستگاه اولیه اش معمولا در دریاچه ها و مرداب های کشور چین بوده که خیلی سال پیش گونه های خاصی از این ماهی، با هدف کمک به تالاب های کشور و پاکسازی گیاهان آبی بیش از حد در این تالاب ها که حیات دریاچه ها را تهدید می کرد، به این مناطق انتقال داده شد و امروزه با توجه به مقاوم بودن این گونه نسبت به شرایط اقلیمی و نداشتن رقیب قدرتمند و عدم تمایل به مصرف غذایی در اکوسیستم، بومی برخی مناطق شده که باعث حذف برخی گونه های ماهی های بومی حتی پس از رهاسازی در آب های جاری می شود.

 

سمندر لرستان

در مورد سمندر لرستان هم باید عرض کنم که این گونه دوزیست که خاص مناطق رودخانه های لرستان است و از سوی سازمان جهانی حفاظت از محیط زیست به عنوان گونه در معرض خطر اعلام شده، علاوه بر اینکه خارج از محیط زیست اصلی خودش عمر کوتاهی دارد، صید آن باعث می شود که عملا ضربه جبران ناپذیری به اکوسیستم رودخانه های ما وارد و جمعیت کم این جاندار خاص ایران، با کاهش شدیدی مواجه شود. همچنین به نظر بنده به هیچ وجه جنبه انسانی ندارد و زیبایی و هیجان لحظه ای به قیمت حذف گونه های نادر دو زیستان کشورمان تمام می شود.

 

فریده گودرزی