روز سالمند

۱۰ مهر (اول اکتبر) روز جهانی سالمندان

 ۱۰ مهر (اول اکتبر) روز جهانی سالمندان

آنچه نوه ها از پدربزرگ و مادربزرگ می آموزند

با تغییر جمعیت جهانی در دهه های اخیر امید به زندگی بین سال های ۱۹۵۰ تا ۲۰۱۰ از چهل و شش سال به شصت و هشت سال افزایش پیدا کرده است. انتظار می رود تا پایان قرن حاضر این عدد به ۸۱ برسد. تا سال ۲۰۵۰ تعداد سالمندان جهان بیشتر از تعداد کودکان خواهد بود. اکنون بیشتر از ۷۰۰ میلیون نفر از جمعیت جهان بالای ۶۰ سال  دارند. با توجه به تعداد روز افزون سالمندان باید مسائل، نیازها و مشکلات سالمندان مورد بررسی قرار بگیرد . یکی از مسائلی که باید در مورد سالمندان مورد بحث قرار بگیرد نقش این گروه در جامعه و خانواده است. در این جا قصد داریم به روابط سالمندان با اعضای خانواده خصوصا کودکان و نوجوانان  بپردازیم. به همین دلیل به ۱۰ مورد از بهترین آموزش هایی که نوه ها می توانند از تجربه های پدربزرگ ها و مادربزرگ ها فرابگیرند اشاره می کنیم:

  • تاریخ: تاریخی که از زبان مادربزرگ ها و پدربزرگ ها شنیده می شود می تواند بسیار جالب تر از تاریخ کتاب های درسی با تصاویر قدیمی باشد. شنیدن وقایعی که افراد برگرفته از تجربیات خود بیان می کنند بسیار شنیدنی تر است.
  • یک مهارت جدید: کارهایی مانند خیاطی، باغبانی، شیرینی پزی، نجاری و هر مهارت دیگری که افراد طی سالیان عمر خود می آموزند را می توانند به نوه های خود آموزش دهند و از این طریق بدون صرف هزینه و وقت زیاد به مهارت های کودکان و نوجوانان اضافه شود.
  • عقل و درایت: درس های زندگی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها که ممکن است تجربیاتی شبیه به ما را گذرانده و کسب کرده باشند به ما می آموزد که چطور از عهده حل مشکلات برآییم.
  • تاریخچه خانواده: با نگاه کردن به آلبوم های خانوادگی می توان افرد را دید و شناخت ولی مادر بزرگ و پدربزرگ ها می توانند به خوبی اتفاقات آن زمان و اینکه عکس کجا گرفته شده است را بیان کنند که این می تواند باعث صمیمیت بیشتر بین اعضای خانواده شود.
  • شوخی: شوخی کردن و طنز بخشی از رشد انسان است. خصوصا وقتی متل ها و لطیفه ها را از پدربزرگ و مادربزرگ ها بشنویم که دوستمان دارند. حتی این شوخی ها به ما می آموزند که به مزاح کردن دوستان هم سن خود چگونه واکنش نشان دهیم.
  • گوش دادن: گوش دادن به قصه های مادربزرگ و پدربزرگ به نوه ها هنر گوش دادن و توجه به سخنان دیگران و آموختن را می آموزد. از این طریق  کودکان هنگام ورود به مدرسه گوش دادن و آموختن از معلم را به خوبی تمرین کرده اند.
  • بازی: انواع بازی ها مانند شطرنج و بازی های رایانه ای به همراه بازی های رایج زمان مادربزرگ ها و پدربزرگ ها می توانند برای نوه ها تجربه های جالب و سرگرم کننده باشند.
  • حمایت عاطفی: در دورانی که والدین وقت کمتری برای فرزندان خود دارند، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها می توانند حامیان عاطفی خوبی برای آنان باشند و به نوه های خود بیاموزند به چه افرادی می توان و به چه افرادی نمی توان اعتماد کرد.
  • سخت نگرفتن در زندگی: پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در طول سال های عمر خود دریافته اند که برای مشکلات کوچک خیلی خود را نگران نکنند و به نوه های خود هم می آموزند که چطور شرایط سخت را مدیریت کنند.
  • نامه های کاغذی: نوشتن نامه یکی از مهارت های مهمی است که کودکان می توانند بیاموزند. نامه نگاری و فرستادن کارت پستال به پدربزرگ و مادربزرگ می تواند برای کودکان و نوجوانان جالب و آموزنده باشد و آنها از این طریق نوشتن و روابط اجتماعی را بهتر یاد بگیرند و درک کنند.

 

منابع:
www.un.org
www.care.com

گردآوری و ترجمه: سحر محتشمی

One comment

Comments are closed.