۴+ ۲ راهکار ساده برای تمرکز حواس

تمرکز نداشتن در انجام کارها و به ویژه درس خواندن، تنها مخصوص نوجوانان نیست بلکه برای تمام افراد و در هر سنی پیش می آید که دلایل مختلف و بسیاری دارد. از آنجا که تمرکز حواس برای انجام درست کارها ضروری است، به منظور مقابله با عدم تمرکز و پرت شدن حواس مان در هنگام مطالعه یا درس خواندن، بهتر است:

  1. یادداشت برداری در کلاس بسیار مهم است و باید این کار را انجام دهیم، حتی هنگام درس خواندن خارج از کلاس هم بهتر است یادداشت برداری کنیم.
  2. یادمان نرود که نظم و انظباط در تمام فعالیت ها حتی در فکر کردن تأثیر دارد و کیفیت را بالا می برد، پس ترتیب درس ها را طبق برنامه رعایت کنیم.
  3. پیش از شروع هر فعالیت درسی و حتی غیردرسی یک برنامه ریزی ساده داشته باشیم. بهتر است برنامه ریزی را خودمان انجام دهیم تا برای هر کاری زمان مورد نیاز و مناسب را اختصاص دهیم. در برنامه ریزی حتما به تفریح و وقت آزاد توجه کنیم تا خشکی و یکنواختی مانع انجام آن نشود.
  4. زمانی که می خواهیم برای امتحان درس بخوانیم یا حتی مطلب مهم غیردرسی مطالعه کنیم، همیشه قلم و کاغذ در دسترس مان باشد و هر موردی که حواس مان را پرت می کند، یادداشت کنیم.
  5. همیشه سعی کنیم قبل از شروع هر کلاس، درس همان روز را مرور کنیم، این کار فرصت زیادی نمی خواهد اما تأثیر زیادی در یادگیری دارد.
  6. و بالاخره اینکه برنامه ریزی و اولویت بندی کارهای روزانه باعث نظم ذهن مان می شود و در نهایت کیفیت یادگیری را افزایش می دهد.

نویسنده: شهره کلائی