دوستی

۵ + ۲ ویژگی دوستان دوست داشتنی

     هر آدمی با هر نگرش و جایگاهی به دوست نیاز دارد و به جرآت می توان گفت که سلامت روحی آدم بی دوست، در معرض خطر است. نوجوانان نیز از این قاعده مستثنا نیستند. از سوی دیگر ایجاد رابطه های دوستی بی مقدمه و صمیمیت های یکباره و بدون شناخت نیز در اغلب موارد به نتیجه نمی رسد و پشیمانی به همراه دارد. اساسا ایجاد هر ارتباط دوستانه ای اگر محبت آمیخته با عقل و منطق باشد و به مرور و آهسته پیش رود، قطعا ماندگارتر و لذت بخش تر و آرامش بخش است. در ادامه چند ویژگی  مهم دوستان خوب را می آوریم:

۱ـ از صمیم قلب دوستشان را دوست دارند؛

برخی از دوستی فقط نام دوست را به یدک می کشند و بنا به مصلحت و برای برخی منافع رابطه ای را آغاز می کنند و حتی ادامه می دهند. این روابط در نهایت و حتی گاه بی مقدمه قطع می شود، پس اگر کسی را واقعا دوست نداریم بهتر است وارد رابطه دوستی نشویم و تظاهر را کنار بگذاریم.

۲ـ هدیه مادی تنها شیوه ابراز علاقه آنها نیست؛

همه هدیه دادن و هدیه گرفتن را دوست دارند و کسی منکر ابراز محبت با هدیه نیست اما باید حواسمان باشد که هدیه نباید تنها شکل وظیفه و جبران را بگیرد. دوستان خوب گاه بدون مناسبت و تنها به خاطر دوستی هدیه ای حتی در حد یک شاخه گل، به هم تقدیم می کنند.

۳ـ خوش قول و پایبند به قول و قرار خود هستند؛

هرگز بدون دلیل و تنها از روی تنبلی قرارتان را به هم نزنید در غیر این صورت تیشه به ریشه رابطه می زنید حتی اگر دوستتان به روی خودش نیاورد، دیگر حرف شما را باور نمی کند. یادمان باشد که خوش قولی و پایبندی به قول و قرار نشانه ارزشی است که برای دوستانمان قائل هستیم.

دوستی

۴ـ در شادی و خوشحالی هم به یاد دوستان هستند؛

هیچ چیز بدتر از این نیست که دوستی را تنها برای درد دل و هنگام تنهایی و غم بخواهیم. البته که دوستان خوب در مواقع غصه نیز کنار هم هستند اما اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که در خوشی ها و زمانی که دورتان شلوغ است، ناپدید می شوید، منتظر باشید که دوستانتان را از دست بدهید.

۵ـ متوقع نیستند؛

هر چند در هر رابطه ای بده بستان های مادی و معنوی پیش می آید و دوستان نباید برای هم کم بگذارند، اما طلبکار و متوقع بودن باعث دلزدگی می شود و اطرافیان تصور می کنند ما آنها را فقط برای پیشبرد اهداف ریز و درشت شخصی مان می خواهیم که البته حق دارند!

۶ـ بابت رفتارهای آزاردهنده خود عذرخواهی می کنند؛

این یعنی که ما با یک دوست مهربان و منطقی و محکم رابطه داریم و این چنین خصلت هایی باعث ابراز احترام و علاقه بیشتر اطرافیان می شود.

۷ـ دمدمی نیستند؛

آدم های دمدمی نه تنها خودشان را اذیت می کنند بلکه باعث آزار دوستان شان هم می شوند. تکلیف کسی هم با این دست افراد مشخص نیست و ناگهان رفتاری عجیب از آنها سرمی زند که با مثلا با رفتار دیروزشان کاملا متفاوت است. در نهایت هم دیگران از این بلاتکلیفی خسته و کلافه می شوند.

 

تحریریه شهر نوجوان