۷+ ۱ شیوه افزایش امنیت تلفن همراه هوشمند

امروزه تلفن همراه یکی از ابزارهایی است که در اختیار ما قرار دارد و برای کارهای روزمره مانند تماس و ارسال پیامک به خانواده و دوستان، بازی، مطالعه و گشت زنی در اینترنت و حتی عکسبرداری و گوش دادن به موسیقی دلخواه خود از آن استفاده می کنیم. از این رو تلفن های همراه علاوه بر ابزار ارتباطی به وسیله ای برای نگهداری اطلاعات شخصی و محرمانه ما نیز تبدیل شده است.
با شکل گیری شبکه های اجتماعی و تولید نرم افزارهایی مانند فیس بوک، وایبر و تلگرام و بازی های اینترنتی برخط مانند کلشآفکلنز، استفاده از تلفن های همراه هوشمند که دارای سیستم عامل های اندروید، IOS (اپل) و … هستند، در میان نسل های مختلف از جمله نوجوانان بسیار رایج شده است.
در این بین افرادی به نام هکر به دنبال سوء استفاده از اطلاعات مهم و شخصی، انتشار کدهای مخرب یا خرابکاری در سیستم های ما هستند. پس باید حواس مان را جمع کنیم تا به دیگران اجازه ندهیم که اطلاعات مهم ما را به سرقت ببرند یا در تلفن های ما اخلال به وجود آورند.
در اینجا به چند روش کاربردی برای افزایش امنیت تلفن های همراه هوشمند اشاره می کنیم تا شما نوجوانان عزیز بتوانید با به کارگیری این راهکارها تلفن های خود، خانواده و دوستانتان را از شر کدهای مخرب، هکرها و افراد سودجو در امان نگه دارید:
۱ـ همواره به یاد داشته باشیم که والدین ما، محرم اسرار ما هستند لذا قرار دادن تلفن همراه در اختیار والدین و خواهر یا برادر نمی تواند خطری به همراه داشته باشد اما دسترسی دیگران به تلفن ممکن است باعث سوء استفاده آنها از اطلاعات حساس ما مانند برداشتن عکس های خانوادگی و انتشار آن در اینترنت یا سوء استفاده از شماره تلفن دوستان و اقوام شود.
۲ـ کدهای مخرب مانند ویروس ها بلای جان تلفن های همراه هستند که می توانید با نصب آنتی ویروس مناسب تلفن همراه مانند Avira، AVG، Comodo، ESET و پادویش از تلفن همراه هوشمند خود در برابر ویروس ها در امان باشید.
۳ـ نصب نرم افزارها از منابع نامشخص و نامطمئن می تواند باعث خرابی تلفن همراه شود. منابع شناخته شده در ابتدا وب سایت رسمی همان برنامه، سپس در اندروید برنامه Google Play Store و در تلفن های اپل برنامه App Store و از منابع ایرانی می توان به Bazar (کافه بازار) اشاره کرد.
۴ـ در برنامه های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، تلگرام، واتس اپ ، وایبر و لاین از عضویت در گروه های مختلف و ناآشنا و دوستی های ناشناخته پرهیز کنید چرا که امکان هک شدن تلفن همراه شما در این محیط ها بسیار زیاد است. حتی از باز کردن فایل هایی که نمی دانید از کجا آمده است خودداری کنید زیرا یکی از ترفندهای هکرها ارسال فایل های جذاب است.
۵ ـ از نگهداری عکس های خصوصی، شخصی و خانوادگی در تلفن های همراه خود پرهیز کنید زیرا یکی از اهداف افراد سودجو، دسترسی به اینگونه فایل ها و انتشار آن در فضای مجازی و به دردسر انداختن دیگران است.
۶ ـ برای ورود به تلفن های همراه خود از کلمه عبور یا الگوی عبور استفاده کنید و از در اختیار قرار دادن آن به سایر افراد به غیر از والدین و خواهر و برادر خود جدا پرهیز کنید.
۷ـ تلفن همراه یک وسیله شخصی است آن را حتی برای یک تماس ساده به افراد غریبه ندهید و از آن محافظت کنید تا به سرقت نرود.
۸ ـ اگر با تلفن همراه خود بازی اینترنتی انجام می دهید، هوشیار باشید تا دیگران با ارسال پیام های دوستی، ایمیل های ناشناخته یا درخواست های نامتعارف تلفن همراه شما را هک نکنند. در واقع نباید به پیام های ناشناخته اهمیت داد و آن ها را باز کرد یا پاسخ داد.

نویسنده: مهندس رشید