۹ کاری که ربات ها بهتر از انسان ها انجام خواهند داد!

امروزه ربات ها جای خود را در میان انسان ها پیدا کرده اند به طوری که می توانند بسیاری از کارهای روزمره را انجام دهند. این ماشین های هوشمند آرام آرام در تمام زمینه ها  جای انسان را می گیرند، از صنایع تولید و خدمات پزشکی تا ورزش و عملیات نجات. ربات ها مدت هاست که به دست انسان ساخته می شوند تا در امور گوناگون به او کمک کنند. نخستین ربات صنعتی سال ۱۹۶۰ در آمریکا ساخته شد و به مرور توسعه یافت به طوری که در سال ۲۰۱۳، تعداد ربات های صنعتی به ۱٫۲ میلیون رسید.
با هوشمندتر شدن ربات ها و استفاده از علوم و فناوری های پیشرفته در تولید آنها، رفته رفته این ابزارهای ساخته دست بشر جایگزین انسان می شوند.

ربات ها به دلیل چند ویژگی مهم از انسان ها پیشی گرفته اند:
۱- خستگی ناپذیری؛
۲- انجام کارها با دقت بسیار بالا و کمترین خطای ممکن؛
۳- تولید محصولات مختلف با سرعت و کیفیت بالا؛
۴- انجام کارهایی که برای انسان ها خطرناک است مانند خنثی کردن بمب، سفر به فضا، کار با مواد شیمیایی سمی و خطرناک.

با وجود آنکه انسان ربات ها را ساخته اما برخی کارها را ربات ها در مقایسه با انسان، بهتر و دقیق تر انجام می دهند.
فیلم های زیادی درباره ربات ها و حتی حکومت ربات ها و جنگ بین انسان و ربات ها ساخته شده است. سری فیلم های خاتمه دهنده (Terminator) از این دست فیلم هاست.
terminator_b_t2

در اینجا به کارهایی که ربات ها در حال حاضر و آینده بهتر از انسان ها انجام می دهند، اشاره می کنیم:
۱- داروسازی:ربات ها در تولید داروها، بسته بندی و توزیع مقدار مصرف داروها کارایی دارند.
۲-سرباز: در سال ۲۰۳۰ربات های زیادی در ارتش آمریکا به کار گرفته می شوند، به این دلیل که آنها بسیار فرمان پذیر هستند.
۳- رانندگی: ماشین هایی که توسط ربات ها رانده می شوند، از دقت بالا و امنیت بیشتر برخوردارند.
۴- فضانوردی: ناسا برای برنامه های فضایی خود به دلیل خطراتی که برای انسان ها متصور است، از ربات ها استفاده می کند. ربات هایی که بسیار شبیه انسان ها هستند، در فضا می توانند به فضانوردان یاری دهند.
۵- منشی و بازاریاب: شرکت ها سعی می کنند تا با صرف هزینه کمتر به جای استخدام انسان از ربات ها استفاده کنند. در حال حاضر اگر به گوشه و کنار شهر خود دقت کنیم دستگاه های خودپردازی را می بینیم که بانک ها برای دادن پول به مشتریان به صورت ۲۴ ساعته و به عنوان پاسخگوی مجازی از آنها بهره می گیرند. در آینده استفاده از اینگونه ربات ها در سایر صنایع افزایش می یابد.
۶- نجات دهندگان: ربات ها می توانند به محیط هایی که انسان نمی تواند آنجا برود یا دسترسی به آنها بسیار مشکل است، راه بیابد مانند کمک به آسیب دیدگان زلزله.
۷- کشاورزی: ربات ها می توانند کارهای تکراری مانند بررسی زمین زراعی، رانندگی تراکتور، هرس درختان و چیدن میوه را با دقت بالا انجام دهند.
۸- خنثی کردن بمب: ربات ها می توانند با دستگاه های پیشرفته، بمب ها را شناسایی و خنثی کنند.
عکس زیر یک ربات خنثی کننده بمب را نشان می دهد.
MW-BT305_bomb_s_20140124143539_MG
۹- خانه داری: امروزه ربات های بسیاری برای انجام کارهای خانه مانند تمیز کردن و نگهداری کودک ساخته شده که بسیار هم مورد استقبال قرار گرفته اند.

منابع:

۱- سایت مارکت واچ

۲- مجله خبری ان بی سی

۳- سایت تخصصی ربات ها

مهندس رشید