اینترنت چگونه کار می کند؟ (قسمت ۲)

در قسمت قبل با تاریخچه شکل گیری اینترنت آشنا شدید. در این قسمت در مورد اجزای تشکیل دهنده اینترنت مطالبی را بیان می کنیم. همان طور که در قسمت پیش بیان شد، وب توانست اینترنت را متحول کند. در حقیقت وب و خدمات اینترنتی مانند بازی، خرید و فروش اینترنتی، ایمیل، شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک، شبکه های ارتباطی مانند تلگرام آن چیزی است که ما می بینیم اما در پشت این محیط زیبا و منعطف نرم افزاری، یک محیط سخت و خشن پر از سیم ها، کابل ها، رایانه های پرقدرت، سِرورها، روترها، ساختمان های بزرگ، تجهیزات خنک کننده قوی، ماهواره ها و … وجود دارد.

اجزای تشکیل دهنده اینترنت

ما برای اینکه از اینترنت استفاده کنیم، اصولا یک مرورگر را باز می کنیم و در آن نشانی سایت را وارد می کنیم و به سایت دلخواه خود وارد می شویم، در این بین چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است؟

آنچه می بینیم آمد و رفت یکسری اطلاعات به رایانه یا گوشی هوشمندمان است. در اصل این اطلاعات از رایانه ما خارج می شود و به یک رایانه خیلی قوی که به آن خدمات دهنده یا سرور (با تلفظ سِروِر) گفته می شود، ارسال شده و پس از اجرای درخواست در سرور، جواب آن به رایانه برمی گردد. در این بین اطلاعات از مسیرهای مختلف عبور می کند.

این سرورهای اینترنتی توسط شرکت های مختلف در محل ها و مراکز خاصی نگهداری می شود که از لحاظ ایمنی و امنیتی توجه ویژه ای به آنها شده است. شکل زیر یک اتاق سرور را نشان می دهد.

serverroom

پس اطلاعات در سرورها نگهداری می شود و سرورها هستند که به درخواست های ما پاسخ می دهند. این درخواست ها توسط تجهیزات و ابزارهای مختلف بین درخواست کننده (رایانه یا گوشی هوشمند) و خدمات دهنده (سرور) مبادله می شود. شرکت های مخابراتی با تجهیزات خاص از جمله کابل ها و سیم ها، تجهیزات بی سیم یا اپراتورهای تلفن همراه و حتی شرکت های ماهواره ای، بستر اصلی تبادل اطلاعات را فراهم می کنند.

مهمترین جزء اصلی در اینترنت که با اختراع آن اینترنت به سرعت فراگیر شد، مسیریاب یا روتر (با تلفظ رُتر) بود. این مسیریاب ها وظیفه اصلی پیدا کردن بهترین مسیر بین درخواست کننده و خدمات دهنده را بر عهده دارند. مثلا اگر کسی از کشور روسیه درخواست سایتی را در ایران دارد، این درخواست به نزدیکترین روترها در کشورش ارسال می شود و آنها به دنبال نزدیکترین مسیری می گردند که درخواست را به سمت کشور ایران و سرور موردنظر هدایت کند. مانند شکل که درخواست ابتدا از روسیه به امارات متحده عربی فرستاده می شود سپس وارد ایران می شود.

trace

مسیریاب ها برای اینکه بتوانند به راحتی این کار را انجام دهند، نیاز دارند که سرورها و رایانه ها با یک نشانی منحصر به فرد مشخص شوند. به این نشانی، آی پی (IP) گفته می شود که از چهار بخش مانند [۷۴٫۱۲۵٫۱۳۶٫۱۰۲] تشکیل شده و این مقدار منحصر به فرد است. اگر در گوگل کلمه IP یا my IP را جستجو کنید نشانی منحصر به فرد رایانه شما نمایش داده می شود.

ip

فضای اینترنت پر از تکنولوژی ها و خدمات متنوع و جدید است که با اختراع و بهبود تجهیزات و افزایش سرعت آنها، این فضا روز به روز گسترده تر، سریع تر و پر از اطلاعات مختلف می شود.

 

مهندس رشید