بازی آنلاین- شهر نوجوان

بازی آنلاین: بازی یا تهدید!

همه ما بارها این جمله را خوانده یا شنیده ایم که رعایت تعادل و میانه روی در امور مختلف زندگی واجب است و اگر در هر کاری حتی خوردن مواد غذایی پرخاصیت زیاده روی کنیم، حتما در دراز مدت دچار بیماری خواهیم شد. وقتی زیاده روی در مصرف یک ماده غذایی پرمنفعت می تواند سلامت ما را به خطر بیندازد، قطعا پرداختن بیش از حد به بازی و سرگرمی به ویژه در دنیای مجازی و بدون تحرّک جسمی به مراتب بیشتر سلامت روان و جسم ما را تهدید می کند.

online-games-650x0
شاید به نظر برخی دوستان به ویژه نوجوانان عزیز، یک بازی آنلاین تنها یک بازی ساده است و اتفاقا باعث سرگرمی و نشاط می شود. درست است، بازی اگر با آگاهی و رعایت تعادل همراه باشد، سرگرم کننده خواهد بود اما همین عامل نشاط اگر بدون اطلاع از تهدیدهای دنیای مجازی و ساعت های طولانی ما را جذب خود کند، نه تنها سلامت جسم بلکه سلامت روان و حتی حریم شخصی و خانوادگی ما را نیز دچار آسیب می کند که گاه جبران ناپذیرست و گاه زمان بسیاری را باید صرف کرد تا شرایط طبیعی برقرار شود.
برای آگاهی از تهدیدهای بازی های آنلاین که در دنیای مجازی در کمین ما هستند، می توانیم به منابع و سایت های معتبر و مورد تایید مراجعه کنیم و با توجه به هشدارهای مسئولان و کارشناسان در این رابطه در فضایی سالم و با احتیاط، از این بازی ها البته به میزان محدود، لذت ببریم. در ادامه برخی از تهدیدهای سلامت جسم و روان (در صورت زیاده روی) بازی های آنلاین را باهم مرور می کنیم.
* اغلب بازی های آنلاین به صورت یک نفره انجام می شوند، بنابراین باعث دوری از جمع و اجتماع شده و به مرور ما را منزوی کرده و باعث می شوند که کم حرف و کمرو و خجالتی شویم و دیگر نتوانیم با دیگران رابطه برقرار کنیم و به تبع آن در تحصیل و آینده کاری دچار زیان می شویم.

Clash-of-Clans
* دنیای مجازی خیلی زود شخص را وابسته می کند و صرف زمان بیش از حد باعث افت تحصیلی و عدم یادگیری مهارت های دیگر می شود که این نیز به نوبه خود نه تنها در حال بلکه در آینده ما نیز تاثیر منفی می گذارد.
* بسیاری از این بازی ها فضایی خشن، پر از هیجان و اضطراب دارند و هرچند در کوتاه مدت جذّاب هستند اما خیلی زود باعث رفتارهای پرخاشگرانه شده و در نتیجه ارتباط ما را با دیگران دچار خدشه می کنند.

۱۴۶۶۶۲۲۷۲۵۹۸۸۳
* نشستن های طولانی آن هم در یک حالت و شکل تکراری و خیره شدن به صفحه رایانه یا تلفن همراه، علاوه بر اضافه وزن، باعث بروز دردهای عضلانی، بی حسی و آسیب به بینایی شده و حتی سیستم عصبی را مختل می کند.
* از دیگر عوارضی که پژوهشگران برای پرداختن بیش از حد به بازی های رایانه ای به ویژه آنلاین، برشمرده اند می توان به: افزایش اختلالات عاطفی، افزایش اختلالات رفتاری، افت عملکرد حافظه کلامی، کاهش مرحله REM خواب و حتی بیش فعالی اشاره کرد.
علاوه بر این موارد از شکارچیان آنلاین و سرقت هویت و تجاوز به حریم خصوصی، در فضای مجازی و ضمن بازی های آنلاین نباید غافل شد.

(در مقاله های بعدی بیشتر به این موارد خواهیم پرداخت)
و باز اینکه: نشستن های طولانی باعث اضافه وزن و عدم تناسب اندام می شود!

منبع: سایت پلیس فتا

باران امیرخانی